Boys Basketball Team – TeamApp

If you are a member of the boys basketball team and/or a parent/guardian of a member of the boys basketball team, please sign up and join TeamApp for the most up-to-date season information

TEAM APP Brochure

 

 

2017-2018 Poms Team

Congratulations to the 2017-2018 Poms Team!  Please plan on attending “Meet Your Coach Night” on 10/19/17 at 6pm in the MSN Cafeteria.  Email Coach Shearer or Coach Serlin with questions!

6, 8, 15, 16, 21, 22, 23, 35, 36, 37, 39, 40, 41, 42, 43, 47, 50, 56, 57 (manager)

2017-2018 Cheerleading Team

Congratulation to this year’s Middle North Cheer Team.  Please plan on attending “Meet Your Coach Night” on 10/19/17 at 6pm in the MSN Cafeteria.

Practices begin Monday at 2:15-4:30pm.  Please bring appropriate clothing and shoes for practice.  Email Coach Bachrach or Coach Rusk with questions!

2, 4, 11, 12, 13, 17, 18, 20, 24, 27, 28, 31, 32, 33, 38, 46, 48, 52

2017-2018 Boys & Girls Volleyball Tryouts

Tryouts for this year’s girls or boys volleyball team will be held on the date and times listed below.  In order to tryout, you MUST have a current physical on file.  If you do not have the physical on file with the school nurse, you will NOT be able to participate in tryouts.  Please see the respective coach for questions.

GIRLS VOLLEYBALL TRYOUTS (Coach Shroat & Coach Williamson)

12/12/17, 12/13/17, 12/14/17

8th grade girls – 2:30-4:15pm

6th and 7th grade girls – 4:30-6pm

 

BOYS VOLLEYBALL TRYOUTS (Coach Lobb & Coach Hamlin)

12/18/17, 12/19/17, 12/20/17

8th grade boys – 2:30-4:15pm

6th and 7th grade boys – 4:30-6pm

Girls Volleyball Open Gym

There will be open gym for any girl in 6-8th grade interested in trying out for the volleyball team.  Open gym will be every Wednesday starting October 18 thru December 6 from 6:30am – 7:20am.  Please see Mrs. Shroat if you have questions.

Congrats to the Cross Country State Qualifiers!

The Cross Country Sectional Race took place this past weekend!

Our boys team of Artur A, Charlie B, Noah C, Nathan F, Erik, G, Christian G, Anthony G, Ryan K, Glen M, and Demetri P as well as our girls team of Emma A, Daisy C, Lauren H, Anja H, Sarah K, Anna L, Ava L, Rylee M, Jasmine P, and Veronica W did a great job!!!
Special shout out to:
Rylee M for a strong second place finish in the girls race and qualifying for State!
Special shout out as well to our entire Boys Team, lead by Charlie B’s in seventh place, for finishing as the second team overall and qualifying for the State Race.
Go Eagles!!!!